Интернет форумите

Родителите на деца със СОП изпитват нужда от помощ и подкрепа и тук основна роля играят групите за взаимопомощ. Слабата им популярност в България подтиква голяма част от родителите да потърсят алтернатива в интернет пространството, където има разнообразие от форуми, които се посещават както от родители, така и от специалисти – психолози, лекари. 
Интернет групите за взаимопомощ могат да се определят като групи от отворен тип. Това позволява включване на нови участници и в напредналия етап от функционирането на групата. Хората, сблъскали се отскоро с подобен проблем, получават достъп до изпробван опит, информация, до изградена подкрепяща среда; срещат се примери за справяне и превъзмогване на проблемите. Всеки един от членовете на групата има възможност да я напусне във всеки един момент, да прекъсне и възстанови участието си (това става чрез т. нар. постове).
Даването на подкрепа се посочва като най–важната функция на групите за взаимна помощ. Това се отнася и за интернет групите. До голяма степен фактът, че участниците в групата не се виждат лице в лице им дава по–голяма свобода и увереност да споделят проблемите си и да потърсят помощ.

В онлайн групите за взаимопомощ не е задължително хората да са запознати със самоличността на другите. Участниците в тях знаят само това, което другите решат да споделят за себе си. Онлайн групите за взаимопомощ може да издигнат тази анонимност до ново ниво. Когато хората имат възможността да предпазят истинската си самоличност от нещата, които се случват в групата, те се чувстват по-малко уязвими относно участието и разкриването си. Каквото и да кажат или направят не може директно да бъде свързано с останалата част от живота им. Груповата сплотеност и доверието помагат да се изгради предствата, че това, което си случва в групата, си остава в нея.
Чрез писането хората споделят най-интимните си проблеми и това им помага да постигнат определено чувство на облекчение. Доказано е, че писането за чувства и преживявания, свързани с определени трудни моменти, помага за намаляване на отрицателните емоции и засилване на позитивните, докато писането за неутрални преживявания не води до този ефект. Чрез писането, хората изразяват себе си по начин, който не може да се постигне в други ситуации – непосредствената комуникация. Следователно онлайн групите за взаимопомощ помагат на хората да споделят проблемите си по едни напълно естествени и освободен от предразсъдъци начин. 

Интернет групите за подпомагане се сформират от самите родители, които са срещнали пречки с професионалните служби или желаят да споделят своя опит. Много често в тези групи се срещат и родители, чиито деца са били наскоро диагностицирани и желаят да потърсят помощ и подкрепа.

Един от най-известните форуми в България - бг-мама, предоставя  възможност на родителите да обменят опит и да обсъждат проблемите, пред които се изправят, отглеждайки своите деца. Други такива форуми, където също могат да намерят полезна информация са: Розали, Мама и бебе, а от чуждестранните могат да се намерят различни групи за взаимопомощ в MDJunction.






Няма коментари: