Помощ и подкрепа за родителите

Семейството е първото социално обкръжение на личността. Ролята му е изключително важна, а също така и специфична, затова не може да бъде изпълнявана от нито една друга институция. В него се полагат основите на личността, което е от голямо значение при по-нататъшното развитие. През него се пречупва влиянието на другите социални фактори, като например училище и др., и това оказва въздействие върху тяхното влияние. Детето, наблюдавайки отношенията в семейството, си създава представата за семейството, което то ще създаде в бъдеще.
Раждането в едно семейство на дете със СОП представлява голямо предизвикателство за неговите родители. Те трудно успяват да намерят подкрепа в обществото, тъй като то сякаш все още не е готово за „различните” деца. Помощта от специалисти е от изключително значение. Тя трябва да бъде насочена от една страна към самите деца със СОП, които срещат сериозни затруднения в процесите на обучение и интеграция. От друга страна, за успешното им интегриране, в процеса трябва да се включат и родителите, които да окажат подкрепа и разбиране. Те трябва съвместно с учителите да изготвят модела за обучение на детето. За да се превърне в партньор, родителят трябва да бъде убеден в наличието у себе си на потенциални възможности. При оказване помощ на семейството се отделят две водещи направления: семейно консултиране и семейна психотерапия. Консултирането на семейството е насочено към спечелване на неговото доверие, приобщаването му като партньор. Целта е заедно с консултанта да се уточнят потребностите и проблемите на членовете и да се даде възможност за развитие на личността. 
Раждането в семейството на дете със СОП в България води до редица затруднения за семейството:
финансови затруднения (заради скъпите лечения, помщни средства и рехабилитация);
социална изолация на детето и семейството (поради отхвърляне от обществото);
липса на помощ и подкрепа от другите родители на деца със СОП поради не добре развитата система за връзка и комуникация между тези семейства;
липса на достатъчно информация относно възможностите за лечение и рехабилитация;
труден избор на учебно-възпитателно заведение за детето;
трудно справяне с ежедневните проблеми – служебни и домакински задължения, грижи за детето;
За много семейства е трудно сами да се справят с емоционалното напрежение, затова на тях може да се окаже специален вид подкрепа в групите за взаимопомощ. Те могат да им помогнат в няколко насоки:
преодоляване на социалната изолация;
среща с други семейства със сходни проблеми и обмяна на опит;
повишаване на компетентността по въпросите, свързани със специалните образователни потребности;